Koncertas dedikuojamas maestro Constantino Orbeliano bendro kūrybinio darbo su Kauno miesto simfoniniu orkestru 10-mečio sukakčiai.
Constantine Orbelianas vyriausiuoju Kauno miesto simfoninio orkestro dirigentu tapo 2014 metais. Per dešimtmetį trunkantį bendradarbiavimą C. Orbelianas kartu su Kauno miesto simfoniniu orkestru yra įrašęs jau 20 kompaktinių plokštelių, kurias išleido JAV įrašų komapnija „Delos Music“. Net 4 įrašai buvo nominuoti prestižiniams „Grammy“ apdovanojimams. Bendradarbiaujant su C. Orbelianu Kauną savo įrašams pasirinko tokios pasaulinės operos žvaigždės kaip Dmitri Hvorostovsky, Lawrence Brownlee, Charles Castronovo, Stephen Costello, John Osborn, Stefano Secco, Liparit Avetisyan, Ildar Abdrazakov, Ekaterina Siurina, Isabel Bayrakdarian, Oksana Dyka, Veronika Dzhioeva, Oksana Volkova, Kristine Opolais ir kt.
Kartu su C. Orbelianu Kauno miesto simfoninis orkestras įgyvendino didelio žiūrovų susidomėjimo ir atgarsių visame pasaulyje sulaukusius projektus – operos primadonos Renée Fleming ir Kauno miesto simfoninio orkestro koncertą Žalgirio arenoje, pasaulinę kompozitorės Leros Auerbach simfonijos, skirtos Čijunei Sugiharai, premjerą Kauno valstybinėje filharmonijoje ir kt.
Šį vakarą Kauno miesto simfoninis orkestras pakvies pasimėgauti stulbinančia violončelės garsų magiją, kuria klausytojus užburs violončelės virtuozė Kristina Reiko Cooper (JAV). Garsią viešnią į Kauną pakvietė maestro Constantinas Orbelianas, kuris ir diriguos šio vakaro koncertui. Koncerto programoje skambės išskirtinis kūrinys – Mieczysławo Weinbergo koncertas violončelei ir orkestrui op. 43.
Mieczysławo Weinbergo koncertas violončelei yra vienas žinomiausių kompozitoriaus kūrinių ir dažnai minimas kaip reikšmingas indėlis į XX a. violončelės koncertų repertuarą. M. Weinbergas buvo žydų kilmės lenkų kompozitorius, kuriam didelę įtaką padarė Antrojo pasaulinio karo išgyvenimai, pabėgimas nuo Holokausto bei artima draugystė su kompozitoriumi Dmitrijumi Šostakovičiumi.
M. Weinbergo stiliui dažnai būdingas emocinis gilumas, lyriškumas ir savistaba. Jo koncertas violončelei yra emociškai įkrautas, atspindintis tiek asmeninius M. Weinbergo išgyvenimus, tiek audringą istorinį jo laikų kontekstą bei byloja apie kompozitoriaus gebėjimą per muziką perteikti gilias emocijas. Koncerto nuotaikos svyruoja nuo persekiojančios ir melancholiškos iki pakilios ir iššaukiančios. Paskutinė koncerto dalis pasižymi reikšmingu cadenza violončelės solo, leidžiančiu solistui pademonstruoti savo techninį meistriškumą ir muzikinę interpretaciją. Ši dalis dažnai išsiskiria kaip didingas koncerto momentas.
M. Weinbergo muzika pastaraisiais metais sulaukia vis didesnio pripažinimo dėka muzikantų, muzikologų ir organizacijų pastangų iš naujo atrasti jo kūrinius. Jo kūriniai, įskaitant koncertą violončelei, vis dažniau atliekami ir įrašomi, o tai padeda geriau suprasti kompozitoriaus meninį indėlį.
Stulbinanti violončelės virtuozė KRISTINA REIKO COOPER pelnė pasaulinį pripažinimą dėl savo muzikinio įvairiapusiškumo bei artistiškumo ir charizmos scenoje. Jos profesiniai pasiekimai prasideda nuo bakalauro, magistro ir muzikos menų daktaro laipsnio „Juilliardo“ mokykloje iki šiuo metu kviestinio profesoriaus pareigų Tel Avivo universitete Izraelyje.
Nors Kristina yra puikiai žinoma dėl savo akademinių pasiekimų muzikos srityje, savo karjerą ji pirmiausia pradėjo kaip klasikinės muzikos atlikėja. „The New York Times“ įvertinta kaip „koncerto sensacija“, o „Los Angeles Times“ kaip „stulbinanti virtuozė“, Kristina koncertavo kaip solistė ir kamerinės muzikos atlikėja daugelyje žymiausių pasaulio scenų, įskaitant „Carnegie Hall“, Linkolno centrą, Tokijo „Suntory Hall“ ir „Radio France“ Paryžiuje. Kaip solistė ji pasirodė su Prahos kameriniu orkestru, Toronto simfoniniu, Izraelio kameriniu orkestru, Kauno miesto simfoniniu orkestru, gastroliavo kartu su Tokijo „Yomiuri“ ir Šanchajaus simfoniniais orkestrais.
Kristina dažnai girdima atliekant šiuolaikinę muziką. Specialiai jai kūrinius yra parašę tokie šiuolaikiniai kompozitoriai kaip Philip Glass, Mario Davidovsky, Ryuichi Sakamoto, Tania Leon, Josef Bardanashvili, Benjamin Yusupov.
2022 m. lapkritį Kristina Reiko Cooper atliko violončelės solo partiją pasaulinėje kompozitorės Leros Auerbach simfonijos Nr. 6 „Nešantys šviesą“, skirtos Čijunei Sugiharai, premjeroje. Pasaulinė premjera įvyko Kauno valstybinėje filharmonijoje, mieste, kuriame ir buvo išduotos tūkstančius gyvybių išgelbėjusios vizos.
Antrojoje koncerto dalyje klausytojai turės galimybę išgirsti jauną armėnų talentą – pianistą VARDAN GYODAKYAN. V. Gyodakyan yra tarptautinių konkursų Italijoje, Jerevane, Malaizijoje, Ukrainoje ir Lietuvoje laureatas. Šią vasarą atlikėjas laimėjo pagrindinį prizą „AGBU Discovers Talents“ pianistų konkurse, kuris suteikė galimybę surengti solinį koncertą su Armėnijos nacionalinės filharmonijos orkestru. Šiuo metu V. Gyodakyan savo profesines žinias gilina VDU Muzikos akademijoje pas profesorių Alexander Paley. Šio vakaro programoje V. Gyodakyan atliks antrąjį F. Lizsto koncertą fortepijonui ir orkestrui.
Koncerto organizatorius:
KĮ Kauno miesto simfoninis orkestras
Tel. (8 37) 204 589
El. p. kaunosimfoninis@yahoo.com
www.kaunosimfoninis.lt