kovo
13 d.
Trečiadienis, 18:00, Kamerinė muzika

ROMANTIŠKASIS FAURÉ

kovo
13d.

ROMANTIŠKASIS FAURÉ

Trečiadienis, 18:00 / Kamerinė muzika
Bilietai

Kauno styginių kvartetas – vienas ryškiausių Kauno akademinės muzikos ansamblių, nuolatos pristatantis publikai įvairiaspalves intriguojančias bendras programas su išskirtiniais Lietuvos bei užsienio atlikėjais. Šį kartą savo koncerto programą pristatys kartu su pianistu Motiejumi Bazaru.

Motiejus Bazaras mokėsi J. Naujalio muzikos gimnazijoje, studijavo LMTA profesoriaus Zbignevo Ibelhaupto klasėje. 2008–2009 m. pagal mainų programą studijavo Hamburgo aukštojoje muzikos mokykloje, profesoriaus Volkerio Banfieldo klasėje. Nuo 2003 m. M. Bazaras atlieka kamerinę muziką. Yra dalyvavęs ir laimėjęs keletą tarptautinių konkursų, dalyvavęs festivaliuose su įvairių sudėčių ansambliais. Nuo mažens gyvuoja brolių Motiejaus ir Mykolo Bazarų fortepijoninis duetas. Sukaupta nemažai repertuaro, kuris ne kartą buvo įvertintas konkursuose ir festivaliuose. M. Bazaras taip pat domisi džiazu, yra daugelio šios muzikos ansamblių, projektų narys. Paties suburtas trio yra laimėjęs ne vieną tarptautinį apdovanojimą. Pianistas yra atviras naujoms muzikinėms idėjoms, domisi ir gilinasi į skirtingus specifinius stilius, eksperimentuoja elektronines muzikos srityje.

Šio vakaro programoje susipins lietuvių ir prancūzų kompozitorių muzika. Pirmoje vakaro dalyje skambės lietuviška muzika. Kauno styginių kvartetas simboliškai pagrieš patriarcho Juozo Naujalio noktiurną, aranžuotą styginių kvartetui. Šįmet sukanka 150 metų, kai gimė ši iškili ir Lietuvai itin svarbi asmenybė. Kvartetas taip pat atliks Eduardo Balsio styginių kvartetą, paminėdami šio kompozitoriaus šimtąsias gimimo metines. Taip sutapo, kad tais pačiais metais yra puiki proga išskirtinai pagerbti du žymius menininkus. Tai reikšmingas įvykis, nes E. Balsio (1919–1984) muzika išsiskiria menine verte, yra įtaigi, žavinti polėkiu bei temperamentu. Kompozitorius, 7-ojo dešimtmečio stilistinio lūžio lyderis, turėjęs didžiulės įtakos lietuvių postalininiam muzikos atsinaujinimo procesui, priskiriamas nuosaikiems modernistams. Styginių kvartetas parašytas kompozitoriaus stiliaus formavimosi laikotarpiu. Įtakos turėjo klasikinė ir romantinė muzika, taip pat tuomet privalomas folklorinis stilius, kurio poveikis akivaizdus styginių kvartete.

Antroje vakaro dalyje – gražiausia muzika iš Prancūzijos. Skambės Motiejaus Bazaro atliekamos Maurice‘o Ravelio „Gaspard de la Nuit“ pjesės fortepijonui solo. M. Ravelio „Nakties Gasparas“ (arba „Nakties brangenybės“ su paantrašte „Trys fortepijoninės poemos pagal Aloysiusą Bertrandą“) siuita parašyta 1908 m. Visos trys pjesės paremtos poemomis arba fantazijomis iš poeto A. Bertrando 1836 m. rinkinio „Nakties Gasparas – fantazijos Rembrandto ir Calloto stiliuje“. Šiuo ciklu M. Ravelis perteikia poemose išreikštas mistines ir makabriškas temas. Dėl techninių iššūkių pianistui bei įmantrios formos, kūrinys yra laikomas vienu iš sudėtingiausių fortepijoninio repertuaro pavyzdžių. Ypač trečioji dalis „Scarbo“, kuri kompozitoriaus sumanymu turėjo būti techniškai sudėtingesnė už kitą to meto vienu virtuoziškiausių laikomų kūrinių – Milijaus Balakirevo „Islamėjų“.

Gabriel Fauré kūryba sunkiai klasifikuojama. Kai kurie tyrinėtojai jį laiko XIX a. muzikos atstovu, kiti − neoromantiku, treti − XX a. prancūzų modernistų pirmtaku. Jo kamerinės muzikos nėra tiek daug, tačiau trys ryškiausios kompozicijos, dėl kurių išpopuliarėjo ir tapo mėgiamas tiek klausytojų, tiek atlikėjų už skaidrumą, elegantiškumą ir rafinuotumą – du fortepijoniniai kvartetai ir fortepijoninis kvintetas. Fortepijoninis kvartetas c-moll, kurį atliks šio vakaro atlikėjai, pasižymi jautriu romantizmu, melodingumu, giliu, bet ne „perspaustu“ dramatizmu.

Skip to content