balandžio
28 d.
Sekmadienis, 17:00, Kamerinė muzika

REZONUOJANTYS HORIZONTAI: GAMTA IR ŽMOGUS

balandžio
28d.

REZONUOJANTYS HORIZONTAI: GAMTA IR ŽMOGUS

Sekmadienis, 17:00 / Kamerinė muzika
Bilietai

Mažojoje salėje

Šių dienų muzikiniame gyvenime savo įvairumu ir kūrybine drąsa išsiskiriantis pianistas VIKTORAS ORESTAS VAGUSEVIČIUS Kauno filharmonijoje debiutuoja su unikalia programa „Rezonuojantys horizontai: gamta ir žmogus“, kuria siekia pristatyti ir patyrinėti gamtos, žmogaus emocijų ir muzikinės išraiškos sąsajas per kruopščiai atrinktus klasikinius ir šiuolaikinius fortepijoninius kūrinius.

Programa padalyta į dvi dalis: gamtos pasaulio apkabinimą ir vidinių peizažų tyrinėjimą, kurių kiekvieną sudaro du kontrastingi kūriniai.
Koncertas prasidės įtraukiančia ir nežemiška patirtimi su užburiančia Tristano Murailo kompozicija „La Mandragore“ (1993). Spektralistų judėjimo pradininkas T. Murailas kūrinyje sklandžiai supina gamtos ir garso elementus, kviesdamas klausytojus leistis į garsinę ekspediciją po dangiškus garsovaizdžius ir organiškas harmonijas. „La Mandragore“ garsiniai tyrinėjimai bus tarsi durys į gamtos pasaulio stebuklus ir taps pagrindine koncerto tema. Nors kompozicija buvo sukurta įsiklausant į gamtos ir kosmoso pasaulį, jame nestinga ir žmogui artimo pasaulio – paukščių, gyvūnų, miško garsų imitacijų. Po užburiančio T. Murailo kūrinio skambės vienas iš vėlyvųjų Ludwigo van Beethoveno šedevrų – Sonata Nr. 31, op. 110. L. van Bethoveno muzika visada buvo vartai į žmogaus sielą, ne išimtis ir ši sonata. Ji yra tiesiogiai susijusi su žmogaus jausmų gelmėmis, priešpriešinant „La Mandragore“ tyrinėtą kosminę karalystę ir sudėtingąjį vidinį „aš“. Sugretindami T. Murailą ir L. van Beethoveną, klausytojai taps išorinio ir vidinio pasaulių sąveikos liudininkais, skatinančiais susimąstyti apie žmogaus ir gamtos visatos tarpusavio ryšį.
Antroji koncerto dalis prasidės kultine Johno Cage’o kompozicija „In a Landscape“ (1948). J. Cage’o, eksperimentinės muzikos pradininko, minimalistinis kūrinys taps tiltu, sujungsiančiu kontempliatyvią T. Murailo kūrinio prigimtį su emocine L. van Beethoveno sonatos gelme. „In a Landscape“ apima paprastumą ir ramybę, kviesdamas klausytojus susimąstyti apie savo vidų ir tylos reikšmę garsų pasaulyje. Ši ramybė bus tarsi nematomas tiltas ar susikaupimo salelė prieš paskutinį koncerto kūrinį. Koncertą vainikuos galingi ir emociškai įtempti Roberto Schumanno Simfoniniai etiudai, op. 13. R. Schumanno kompozicijoje, liudijančioje žmogaus dvasios atsparumą, užfiksuota žmogaus saviraiškos esmė, iliustruojanti sudėtingą mūsų vidiniame pasaulyje patiriamų emocijų gobeleną. Girdėdami šį kūrinį po kontempliatyvaus J. Cage’o kūrinio klausytojai leisis į emocinę kelionę, šlovindami žmogiškosios patirties sudėtingumą ir muzikos galią perteikti giliausius jausmus.

Pasak atlikėjo, „Rezonuojantys horizontai: gamta ir žmogus“ – tai daugiau nei tik koncertas; tai transformuojanti  patirtis, sujungianti klausytojus su gamtos stebuklais, žmogaus emocijų gelme ir giliu muzikos išraiškos grožiu. Koncerte sugretinus skirtingų epochų ir muzikos stilių kūrinius, šie skirtingi kūriniai sujungiami į nuoseklų ir susimąstyti verčiantį pasakojimą.

V. O. Vagusevičius, baigęs fortepijono studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (prof. P. Geniušo klasėje), taip pat fortepijono ir šiuolaikinės muzikos studijas Vienos muzikos ir scenos menų universitete (prof. A. Kouyoumdjiano ir prof. M. Hoursiangou klasėse), vis dažniau yra girdimas kaip klasikinės, šiuolaikinės ir improvizacinės muzikos atlikėjas. Jis itin glaudžiai bendradarbiauja su laisvosios improvizacijos žanro muzikantais, įvairių audiovizualinių projektų kūrėjais, šiuolaikinės muzikos ansambliais, reguliariai pasirodo šiuolaikinės ir klasikinės muzikos festivaliuose. Įvairialypis pianistas pastaraisiais metais taip pat itin daug koncertuoja kaip nebylaus kino įgarsintojas, o 2019 m. su didžiuliu pasisekimu debiutavo žymiausiame pasaulyje Pordenonės (Italija) nebylaus kino festivalyje.
Svarbią V. O. Vagusevičiaus kūrybos dalį užima klasikinės ir šiuolaikinės muzikos programos įvairiuose sudėtyse – solo, kameriniuose ansambliuose, jungtiniuose projektuose. Jis yra koncertavęs skirtinguose žemynuose bei prestižinėse koncertų salėse. Jaunasis atlikėjas stengiasi kaupti patirtį ir žinias įvairiuose meistriškumo kursuose, privačiose pamokose su įvairiais žinomais pasaulio pianistais ir kompozitoriais. Nuoseklaus darbo dėka pianistas yra daugiau nei 25-erių konkursų laureatas bei įvairių stipendijų laimėtojas.

 

Skip to content