lapkričio
14 d.
Antradienis, 18:30, Festivaliai

PREMJERA: „AUŠRA FOUCAULT ŠEŠĖLYJE“. NOKTIURNAS BALSAMS, PERKUSIJAI IR AKTOREI

lapkričio
14d.

PREMJERA: „AUŠRA FOUCAULT ŠEŠĖLYJE“. NOKTIURNAS BALSAMS, PERKUSIJAI IR AKTOREI

Antradienis, 18:30 / Festivaliai

Dėmesio, koncertas atšaukiamas dėl atlikėjo ligos. Bilietus grąžinti jų įsigijimo vietose.

Muzikinio spektaklio sceninio pateikimo idėją inspiravo Mišelio Fuko (Michael Foucault, 1926–1984) ir amerikiečių lingvisto, istoriko, politinio veikėjo Noamo Čomskio (Noam Chomsky, g. 1928) televizijos debatai, įvykę 1971 metais Nyderlanduose, Eindhoveno technologijos universitete. Iškilūs mąstytojai tuo metu diskutavo žmogaus prigimties tema. Gilinantis į mūsų laike persmelkusius priežiūros ir prisižiūrėjimo mechanizmus, nemažai paralelių randame panoptikume (pan- + gr. opticos – regimas). Terminą sukūrė anglų ekonomistas, filosofas ir teisės teoretikas Džeremis Benthemas (Jeremy Bentham, 1748–1832), norėjęs taip pavadinti jo projektuojamą kalėjimą, kuriame kiekvieną kalinį apsauga galėtų matyti visą laiką. Toks sprendimas buvo grįstas centralizuotu stebėjimu ir žvilgsnio asimetrija.

J. Benthamo panoptikumo klausimą XX amžiuje išsamiai nagrinėjo prancūzų istorikas ir filosofas M. Fuko, bet ne tam, kad aptartų architektūrinę idėją. Jam panoptikumas jau nebe pastatas, o visos visuomenės karkasas, kuriame individai kiekvieną akimirką įgyvendina savo pačių pavergimą. J. Benthamo panoptinio kalėjimo sampratą M. Fuko taiko kaip metaforą, atskleidžiančią galios pasklidimą bei cirkuliaciją visuomenės kūne.

Muzikinio spektaklio-performanso metu scenoje N. Čomskį pakeis lietuvių aktorė, konfrontuosianti M. Fuko ir kalbėsianti Aušros Kaziliūnaitės žodžiais. Ši „diskusija“ bus įgyvendinta meninių išraiškos priemonių ir šiuolaikinių technologijų (vaizdo, garso montažo, „deepfake“) pagalba, gretinant istorinių debatų įrašo fragmentus su „gyvu“ vyksmu, pasitelkiant Brechto teatro (socialinio teatro) principus. Ypatingas vaidmuo bus skirtas chorui, įkūnysiančiam visuomenę. Į veiksmą, vykstantį scenoje ir už jos ribų, bus įtraukiami ir žiūrovai – kuriama atmosfera vers juos abejoti, ar jie tėra tik stebėtojai.

Koncerto organizatorius VšĮ „Iš arti“
Koncertas organizuojamas bendradarbiaujant su KĮ Kauno valstybine filharmonija

Rėmėjai: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Asociacija LATGA
Partneris – Prancūzų institutas Lietuvoje

Skip to content