kovo
12 d.
Šeštadienis, 17:00, Kamerinė muzika

MUZIKINIŲ POETŲ DVELKSMU

kovo
12d.

MUZIKINIŲ POETŲ DVELKSMU

Šeštadienis, 17:00 / Kamerinė muzika
Bilietai

Šį vakarą kviečiame praleisti besiklausant muzikinės poezijos, kurios apstu V. Bartulio kūryboje bei E. Chaussono koncerte smuikui ir fortepijonui, kurį kartu su Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatu KAUNO STYGINIŲ KVARTETU atliks dvi puikios atlikėjos – Ieva Pranskutė ir Veronika Kopjova.

Norėtųsi išskirti V. Bartulio „I like Shostakovich“, nes tai, deja, paskutinis prieš pat mirtį sukurtas kūrinys, kurio premjera įvyko 2020 m. Norisi priminti, šiame kūrinyje kompozitorius panaudojo tematines medžiagas iš D. Šostakovičiaus styginių kvartetų Nr. 8, Nr. 15 bei iš simfonijos Nr. 15 II d. Kompozitorius nuo pat jaunystės rašė serijas kompozicijų, kurios vadinosi „I like“. Tai „I like Bach“ „I like Schubert“, „I like Vivaldi“, „I Like Berlioz“, „I like Marlen Dietrich“, „I like“ dar daug kitų, kuriose citavo originalias temas, jas savaip interpretuodamas ir „apvilkdamas kitu rūbu“. Nestokodamas humoro jausmo, maestro Donato Katkaus jubiliejaus proga sukūrė „We like Donatas Katkus“.
„I like Shostakovich“ užbaigė šią „I like“ kompozicijų seriją. Kvinteto pradžios tema (iš D. Šostakovičiaus styginių kvarteto Nr. 15 I d.), skamba kaip nuojauta, persunkta švelnaus liūdesio. Vėliau kūrinys vystosi iki gana dramatiškai skausmingos kulminacijos, kurios tirštoje faktūroje persipina įvairios tematinės medžiagos. Pabaiga tarsi, šviesa ir viltis, žengimas kažkur į nebūtį…

E. Chaussono koncertas smuikui, fortepijonui ir kvartetui pirmą kartą buvo atliktas Briuselyje 1892 m., kada smuiko solo partiją atliko Eugene Ysaÿe, o fortepijono partiją – pianistas Auguste Pierret. Koncertas buvo labai gerai įvertintas, po jo kompozitorius savo dienoraštyje rašė: „Turiu tikėti, kad mano muzika visų pirma skirta belgams, nes dar niekada nesimėgavau tokia sėkme… Esu apsvaigęs iš laimės, nes seniai jaučiausi taip įvertintas. Man rodos, kad ateityje dirbsiu su didesniu pasitikėjimu.“

IEVA PRANSKUTĖ yra viena ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos smuikininkių, tarptautinių konkursų laureatė. Būdama šešerių jau griežė kaip solistė su Lietuvos kameriniu orkestru, o šiandien legendinio smuikininko Pavelo Vernikovo auklėtinė koncertuoja garsiausiose pasaulio salėse bei festivaliuose. Tik baigusi menų mokyklą Lietuvoje, smuikininkė pradėjo griežti „Grammy“ apdovanojimą laimėjusio maestro Gidono Kremerio kameriniame orkestre „Kremerata Baltica“. Studijuodama Vienoje I. Pranskutė bendradarbiavo su įvairiais kompozitoriais, kaip Krzysztofu Pendereckiu, Friedrichu Cerha, Vytautu Barkausku ir kt. I. Pranskutė lyderiauja įvairiuose projektuose, jos pasirodymai buvo transliuojami per ORF, Ö1 Austrijos, Prancūzijos ir Lietuvos nacionalinę radijo televiziją. Nuo 2021 m. ji koncertuoja kaip Vienos operos teatro scenos artistė. I. Pranskutė buvo apdovanota Lietuvos Respublikos ambasados Austrijoje padėka už Lietuvos vardo garsinimą.

Kaune gimusi, o šiuo metu Vienoje gyvenanti pianistė VERONIKA KOPJOVA intensyviai koncertuoja visoje Europoje, Kinijoje, P. Korėjoje, Čilėje, skambina prestižinėse salėse: Amsterdamo „Concertgebouw“, Vienos „Konzerthaus“, Bratislavos filharmonijoje, Vienos ir Graco „Musikverein“ ir kt., bendradarbiauja su įvairiais orkestrais, jos įrašai transliuojami Austrijos, Nyderlandų, Vokietijos ir Lietuvos radijuje. Platus atlikėjos solo ir kamerinės muzikos repertuaras apima kūrinius nuo baroko iki šių dienų kompozicijų. Nuo 2014 m. pianistė yra Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universiteto dėstytoja, o nuo 2019 m. – šiuolaikinės muzikos ansamblio „Platypus narė.

Viso renginio metu privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias medicinines kaukes ar respiratorius ir laikytis saugaus atstumo. Asmenų, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), prašome į renginį nevykti. Organizatoriai turi teisę neįleisti lankytojų, kuriems pasireiškia minėti požymiai.

Skip to content