lapkričio
21 d.
Ketvirtadienis, 18:00, Simfoninė muzika

FANTASTINIS DE FOCUS

lapkričio
21d.

FANTASTINIS DE FOCUS

Ketvirtadienis, 18:00 / Simfoninė muzika
Bilietai

Pasaulinio ryškumo žvaigždė, talentingas pianistas Dmitrijus Levkovičius į Kauno valstybinės filharmonijos sceną grįžta kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vyriausiojo dirigento Ričardo Šumilos.

Kanadoje gyvenantis ukrainiečių kilmės menininkas D. Levkovičius gimė turėdamas du pašaukimus: pianisto ir kompozitoriaus. Jo pasirodymai giriami už „neeilinį meninį išprusimą“  („Frankfurter Allgemeine Zeitung“) ir „muzikos supratimą, toli lenkiantį daugumą jo bendraamžių“ („American Record Guide“), o originalios kompozicijos sulaukė „Philadelphia’s Broad Street Review“ įvertinimų už „nuoširdžias melodijas“ ir „didžiules emocines bangas“. Pianistas yra koncertavęs tokiose pasaulio koncertų salėse, kaip Berlyno filharmonija, Paryžiaus Eliziejaus laukų teatras, Niujorko „Carnegie Hall“ ir kitose.

Lapkričio 21 d. klausytojai galės išgirsti D. Levkovičiaus ir Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro atliekamą Ludwigo van Beethoveno (1770–1827) Penktąjį koncertą fortepijonui, žinomą savo didingumu, ryškiomis melodijomis ir herojiška dvasia.
Antrojoje koncerto dalyje orkestras atliks vieną žymiausių didžiojo prancūzų romantiko Hectoro Berliozo (1803–1869) kūrinių – „Fantastinę simfoniją“, kurios pilnas pavadinimas – „Fantastinė simfonija: menininko gyvenimo epizodas“. Ši simfonija yra vienas pirmųjų programinės muzikos kūrinių, taip pat išsiskiria tam laikmečiui itin inovatyvia, netgi revoliucinga ideé fixe tema – jame vaizduojamos paties H. Berliozo haliucinacinės fantazijos, apsėdusios jį dėl nelaimingos meilės airių aktorei Harrietai Smithson. Tiesa, po simfonijos premjeros septynerius metus trukusios kompozitoriaus kančios baigėsi – sužavėta H. Berliozo šlovės (premjeroje buvo tokie muzikai, kaip Ferencas Lisztas, Fryderykas Chopinas, Niccolò Paganini, rašytojai Alexandre‘as Dumas, Victoras Hugo ir George Sand) H. Smithson sutiko tekėti už kompozitoriaus. 1830 m. Paryžiuje pristatyta simfonija pelnė H. Berliozui vieno progresyviausių amžiaus kompozitorių reputaciją.

Klausytojai taip pat girdės jauniausios lietuvių kompozitorių kartos kūrėjo Dominyko Digimo kompoziciją „De Focus“. Ji buvo sukurta smuikininkės Kristinos Morozovos, altininkės Monikos Kiknadzės duetui ir Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui, o koncerte skambės nauja, speciali versija, skirta Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui. D. Degimas apie kompoziciją sako: „Klausa nuolatos fiksuoja ryškiausius mus supančius garsinius įvykius tą akimirką sutelkdama į juos visą dėmesį. Mes girdime ir visa kita aplink, tačiau tai dažnai lieka mūsų dėmesio paribiuose. Šis kūrinys tarsi bandymas triukšmingame mieste klausytis ne atskirų įvykių, bet garsinės visumos. Tarsi fotografuojant nesuvest ryškumo ir palikti viską išsiliejus. Užsimerkti ir nebesuprasti, ko klausaisi ir ką girdi.“ Tad neatsitiktinai atliekant šį kūrinį orkestrantai vienu metu gros užsimerkę.

Skip to content