lapkričio
16 d.
Šeštadienis, 17:00, Simfoninė muzika

TARPTAUTINIS ŠIUOLAIKINĖS MUZIKOS FESTIVALIS „IŠ ARTI“ MAŠINOS IR ŠOKIAI

lapkričio
16d.

TARPTAUTINIS ŠIUOLAIKINĖS MUZIKOS FESTIVALIS „IŠ ARTI“ MAŠINOS IR ŠOKIAI

Šeštadienis, 17:00 / Simfoninė muzika
Bilietai

Ištikimas ne tik naujienoms, bet ir XX amžiaus klasikai, festivalis „Iš arti“ kiekvienais metais suartina gerokai nutolusį XX amžių su šiomis dienomis. Tokiu būdu leidžiama prisiminti ir palyginti dviejų šimtmečių dinamiką. Todėl Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras festivalį atidaro su romantiškomis šokio ir mechaniškomis gaidomis. Nuo romantiško Maurico Ravelio valso, dar vadinamo „šokiu ant vulkano“, iki Michaelo Nymano vandens šokių premjeros Lietuvoje. Nuo po 50-ties metų iš fortepijono sonatos muzikos į „Simfoniją be fortepijono“ persikėlusio Giedriaus Kuprevičiaus opuso iki kibirkščiuojančių bei ugningų Motiejaus Bazaro fortepijoninių faktūrų…

Pirmajame festivalio koncerte skambės užsienio kompozitorių kūriniai ir lietuvių autorių premjeros. Koncertas bus ypatingas ne tik šokių muzikos ritmais, kurie koncertą pakels į lengvai pramoginio skambesio renginį. Vakaro intriga – gyvas kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus žodis, įvedantis į skambančių kūrinių kontekstus. Liudyti, provokuoti, diskutuoti ir suteikti nenuobodžių žinių – toks yra kompozitoriaus, profesoriaus, akademiko, Lietuvos nacionalinio kultūros ir meno laureato Giedrius Kuprevičiaus ryžtas šiame festivalyje ir kūrybiniame gyvenime. Šiemet 75-tąjį jubiliejų švenčiantis kompozitorius festivalio startą pagardins ne tik savo kūrybine išmintimi ir įžvalgomis, bet kaip ir visuomet – saldaus humoro prieskoniais.

Kokie muzikos kūriniai lapkričio vakarą galėtų atvilioti į koncertą šiuolaikinės muzikos klausytoją? Programoje skambės penki kūriniai, kurių kiekvienas turi savo istoriją, nuotaiką ir stilių. M. Ravelio „La valse, poème chorégraphique pour orchestre“ sukurtas lygiai prieš šimtą metų, dar ir dabar audrina muzikinės bendruomenę emocine jėga ir menine įtaiga. „Man itin mieli kūriniai, kuriuose esama šokio atspindžių, o Ravelio valsas yra vienas mano mėgiamiausių“, –  liudija šią programą rengiantis maestro Martynas Staškus, kuris šiemet taip pat pasitiko apvalų savo gimimo jubiliejų. Pirmą kartą Lietuvoje skambės įspūdingas Michaelo Nymano „Water Dances“ fragmentas, kurį  populiarus britų kompozitorius ir pripažintas kino muzikos meistras sukūrė trumpai režisieriaus Peterio Greenaway dokumentinei kino juostai.

Originaliai gyvenime ir kūryboje šmaikštaujantis kompozitorius Jonas Jurkūnas į festivalį įžengs su nauju penkių dalių kūriniu „Robotai ir žiedlapiai“, kurį autorius vaizdžiai pristato kaip įsivaizduojamą, tačiau nesantį robotų ir žiedlapių naratyvą. Kompozitorius pasišokinėdamas sujungia priešybes, įtraukdamas į šį žaidimą daugelio tarptautinių konkursų laureatą, akademinės bei džiazo muzikos virtuozą – pianistą Motiejų Bazarą.

Kompozitoriaus Ryčio Mažulio premjera pratęs šio kompozitoriaus mašinizmo seriją. Koncerto programoje šis autorius atsidūrė kaip specialaus festivalio konkurso „SymphoChance“, skirto naujo simfoninio kūrinio sukūrimui, nugalėtojas. Kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus „Simfonija be fortepijono“ gimė kaip atsakas į JAV gyvenančių melomanų laišką, kuriame autoriaus buvo klausiama, ar nėra orkestrinės jiems patikusios Sonatos fortepijonui Nr. 20 versijos.  Nedrįsdamas atsakyti „ne“ autorius sonatos muziką 2018 m. instrumentavo, partitūroje siekdamas išsaugoti fortepijono faktūrą simfoninio orkestro instrumentų mikstūromis. Taip bičiulių iš užjūrio padrąsintas ir savo jubiliejų „pagerbdamas“ kompozitorius „nupūtė“ dulkes nuo 1970 m. sukurto kūrinio ir štai toji „Simfonija be fortepijono“ – šiame koncerte. Trys programinės kūrinio dalys (idėjos – darbas – rezultatai) galėtų būti metafora kompozitoriaus biografijos puslapiams, nuveiktiems jo darbams.

Nors festivalis ir turi šiuolaikinės muzikos etiketę, tačiau šio koncerto vakaras bus įtikinanti nuoroda klausytojamas, kad šis žodis nereiškia kažko nesuprantamo ir sunkaus. Priešingai – tai gražios muzikos programa, su šokio žingsneliu, kuri tinka savaitgalio vakarui ir festivalio atidarymui ir kurią atliks Kauno publikos favoritas, šiemet 31-ąjį sezoną skaičiuojantis Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas maestro Gintaro Rinkevičiaus.

Vadinasi, pirmasis festivalio koncertas kviečia į tikrą puotą, kurią su įvairiais muzikiniais pagardais parengė du jubiliatai!

Festivalio rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Kauno miesto savivaldybė, Asociacija LATGA.

Skip to content