DĖMESIO, KEIČIASI SOLISTĖ!
Gripu susirgusią smuikininkę Aleną Baevą maestro Gintaro Rinkevičiaus gimtadienio koncerte pakeis ispanų smuiko žvaigždė LETICIA MORENO.
Koncerto programa lieka nepakitusi.
„L. Moreno pasižymi flamenko šokėjos gracija, andalūzų dainininkės „cantaora“ charakterio stiprybe ir mąsliu Pedro Almodóvaro personažių žvilgsniu. Ji – tobula ispanų muzikos ambasadorė“, – taip apie žymiąją smuikininkę rašė prancūzų dienraštis „Le Figaro“. Abejingų nepaliekanti solistė tiek publiką, tiek kritikus žavi ypatinga scenine charizma: „Ugninga interpretacija, egzaltuotas lyriškumas ir ekspresija. Pagaunanti įtaigos jėga, virtuoziškumas ir spindesys“, – L. Moreno pasirodymą apibūdino vienas didžiausių Ispanijos dienraščių „El Pais“. Smuikininkė koncertavo prestižinėse pasaulio koncertų salėse: Niujorko „Carnegie Hall“ su Madrido „Teatro Real“ orkestru, Walto Disney‘jaus koncertų salėje Los Andžele su Gustavo Dudamelio diriguojamu Los Andželo filharmonijos simfoniniu orkestru, Vienos „Musikverein“ su Vienos filharmonijos simfoniniu orkestru, Paryžiaus Odeono teatre, Didžiojoje „Mozarteumo“ koncertų salėje Salzburge, Kelno ir Varšuvos filharmonijų salėse, Karolio Szymanowskio filharmonijoje Krokuvoje su Krokuvos filharmonijos orkestru, Tokijo „Santory Hall“ koncertų salėje ir kitur.
Vilniuje L. Moreno grieš vieną žymiausių suomių kompozitoriaus Jeano Sibelijaus (1865–1957) kūrinių – Koncertą smuikui ir orkestrui d-moll, op. 47. 1904 m. kompozitoriui aistringai dirbant prie koncerto rankraščio, jo žmona Aino savo laiškuose rašė: „Jeanas visiškai užsidegęs šiuo koncertu – ir aš taip pat! Jis nemiega visą naktį, nepaprastai gražiai griežia ir negali atsiplėšti nuo tų žavingų melodijų – jo galvoje tiek idėjų, kad sunku patikėti. Ir visos temos gali būti plėtojamos – jose pulsuoja gyvybė.“
Antrojoje koncerto dalyje Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pakvies išgirsti čekų kompozitoriaus Antonino Dvoržako (1841–1904) simfoniją Nr. 9 e-moll, geriau žinomą simfonijos „Iš Naujojo pasaulio“ vardu. Kompozitorių nuo seno domino folkloras, o jam atvykus į JAV vadovauti Amerikos nacionalinės muzikos konservatorijai, A. Dvoržakas pasinėrė į indėnų ir afroamerikiečių etninės muzikos gelmes ir ypač susižavėjo juodaodžių sakraline muzika – spiričiueliais, kurių įtaką galima girdėti ir kūrinyje. Niujorke parašyta simfonija „Iš Naujojo pasaulio“ tapo ne tik garsiausia A. Dvoržako sukurta simfonija, bet ir viena žymiausių simfonijų visame pasaulyje.