kovo
06 d.
Antradienis, 18:00, Simfoninė muzika

XXI KOMPOZITORIŲ E. GRIEGO (1843–1907) IR M. K. ČIURLIONIO (1875–1911) MUZIKOS FESTIVALIS

kovo
06d.

XXI KOMPOZITORIŲ E. GRIEGO (1843–1907) IR M. K. ČIURLIONIO (1875–1911) MUZIKOS FESTIVALIS

Antradienis, 18:00 / Simfoninė muzika
Bilietai

Edvardo Griego 175-osioms gimimo metinėms paminėti

Pirmasis festivalio koncertas skirtas Edvardo Griego 175-osioms gimimo metinėms paminėti. Čia skambės puikiai abu kompozitorius reprezentuojantys kūriniai.
1901 m. Varšuvoje parašytą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfoninę poema „Miške“ profesorius V. Landsbergis apibūdina taip: „Raiškos priemonės nesudėtingos, romantiškos, tradicinės, vartojamos santūriai ir skoningai. Simfoninė poema „Miške“ patraukia nuoširdumu, tyru muzikos dvasingumu. Miško aidai kupini emocinio ir psichologinio išgyvenimo, Tėvynės ilgesio. Antra vertus, jausmo lyrikoje glūdi ir gilesnė ramybė, begalinio gamtos gyvenimo paslapčių pajautimas.“
E. Griego Koncertas fortepijonui a-moll – vienintelis šio žanro kūrinys, kurį kompozitoriui pavyko užbaigti. Šį koncertą kompozitorius tobulino bene visą savo gyvenimą. Išskirtiniai kūrinio bruožai – norvegų tautinės muzikos intonacijos ir virtuoziška solo partija, savo galia ir nuotaikų gamos platumu pasiekianti orkestro skambesiui būdingą charakterį. E. Griego Koncertas a-moll nuo pat jo premjeros visuomet sutinkamas gausiomis ovacijomis ir iki šių dienų yra dažniausiai atliekamų koncertų fortepijonui sąraše.
Solo partiją atliks vienas ryškiausių Norvegijos pianistų, dar studijų metais laimėjęs gausybę prestižinių konkursų, daugelio kritikų pripažintas neprilygstamu E. Griego muzikos interpretatoriumi. Jo tarptautinę karjerą ženklina solo rečitaliai Londone, Paryžiuje, Berlyne, Tokijuje, Maskvoje, Meksike, Hamburge ir kituose miestuose, koncertiniai turai Jungtinėse Amerikos Valstijose ir buvusioje Sovietų Sąjungoje su žinomiausiais pasaulio orkestrais. Labiausiai jis didžiuojasi „Naxos Records“ išleista visų E. Griego kūrinių fortepijonui serija bei E. Griego Koncertu a-moll, įamžintu kartu su Londono simfoniniu orkestru. Apie tai tvirtina ir kritika: „Pianistas pranoksta sau pačiam keliamus reikalavimus. Jo grojimas tikslus ir aiškus, žėrintis kai reikia spindesio, sukeliantis švelnumo ir šilumos pajautą, kurią E. Griegas išties užkodavo savo muzikos kloduose.“
Abu kūrinius diriguos vienas festivalio bendraautorių, dirigentas, kompozitorius, menininkas ir literatas Espenas Selvikas. Šis muzikas dažnai diriguoja visos Europos simfoniniams orkestrams kaip profesionalus kviestinis dirigentas. E. Selvikas yra parašęs penkias simfonijas ir dvi oratorijas, taip pat kuria muziką kino filmams ir televizijos projektams. Šis universalus menininkas yra „World Thing Orchestra“ meno vadovas, rašo ir publikuoja straipsnius bei knygas įvairiomis temomis.

Skip to content