gegužės
19 d.
Sekmadienis, 18:00, Uncategorized @lt

„Tuvan National Orchestra“ – gerklinis dainavimas ir Tuvos instrumentų gausa

gegužės
19d.

„Tuvan National Orchestra“ – gerklinis dainavimas ir Tuvos instrumentų gausa

Sekmadienis, 18:00 / Uncategorized @lt
Bilietai

Tuvos Respublika – tai ypatingas kraštas, Azijos širdis, pasislėpusi sunkiai peržengiamoje Altajaus Sajano kalnų apsuptyje palei šiaurinę Mongolijos sieną. Į šią autonominę Rusijos respubliką nelengva patekti – net iš Maskvos nėra tiesioginių skrydžių, tad Tuva pasiekiama tik vietiniais lėktuvėliais iš artimiausių Sibiro miestų arba ilgai keliaujant per kalnus. Didžiąją regiono gyventojų dalį (iš viso jų yra apie 308 000) sudaro vietiniai tuviai, vis dar praktikuojantys tradicinį klajoklišką gyvenimo būdą. Apie ištisus šimtmečius Kinijos ir Mongolijos imperijoms priklausiusią Tuvą, kurioje dominuoja šamanizmas bei budizmas, mažai žino net patys rusai.

Nuo didmiesčių šurmulio nutolęs Tuvos kraštas išsaugojo gilias, per dešimtis tūkstančių metų nepakitusias tradicijas, kuriose, kaip liudija tuviai, slypi žmogaus, dvasių bei gamtos paslaptys. Šiame nepaprastame žemės krašte tarsi nustoja galiojęs laikas ir lieka tik užburianti akistata su gamta bei pirmapradėmis formomis: šamanizmu, ritualiniais šokiais bei muzika.

Gegužės mėnesį Lietuvoje taip pat stabtels laikas – pas mus atvyksta „Tuvan National Orchestra“. 2003 m. Aldar Tamdyn įkurtas ir dabar net 24-is atlikėjus vienoje scenoje buriantis orkestras groja tradiciniais Tuvos bei klasikiniais Vakarų, sovietmečio „hibridiniais“, tradiciniais Rusijos, modifikuotais Tuvos instrumentais. „Tuvan National Orchestra“ nariai yra daugybės išskirtinių Tuvos instrumentų – tokių kaip „igil“ (dvistygis smuikas), „khomus“ (Tuvos žydų arfa), „doshpuluur“ (liaudiška liutnia) ar „dünggür“ (šamanų būgnas) – virtuozai.

Be to, orkestro repertuarą puošia įspūdingas senovinis menas – Tuvos gerklinis dainavimas. Tai malonią nuostabą klausytojams kelianti, įdomiai ir keistai skambanti technika, kada vienu metu dainuojama keliais balsais. Centrinėje ir Šiaurės Azijoje paplitęs dainavimas yra glaudžiai susijęs su šamanų tradicijomis. Jis turi kelis skirtingus stilius: „xoomei“ (juo atliekamos epinės poemos), „sygyt“ (šiurkštesnis, švilpiantis), „kargyraa“ (gilus, beveik urzgiantis), „ezengileer“ (pulsuojantis), „borbannadyr“ (paukščius ir upelio čiurlenimą primenantis skambesys), kuriuos visus atlieka „Tuvan National Orchestra“ solistai.

„Tuvan National Orchestra“ yra ne kartą tapęs tarptautinių ir Rusijos konkursų nugalėtoju. 2005 m., praėjus vos dvejiems metams nuo jo įkūrimo, laimėjo kartą per dešimtį metų vykstančiame visos Rusijos liaudies orkestrų ir ansamblių konkurse Saratove. Tuo metu 28-is narius turėjęs ansamblis beveik iki paskutinio momento nežinojo, ar pateks į šį konkursą, nes neturėjo reikiamos pinigų sumos kelionei. Galiausiai kultūros ministras padengė jos dalį, o likusią – surinko patys konkurso išvakarėse vykusio paramos koncerto metu bei sulaukė finansavimo iš vieno stipriausių Tuvos šamanų Ai-Churek Oyun. Vėliau orkestras dalyvavo naujame Rusijos konkurse, vykusiame Ulan-Ude, kur pelnė didįjį ir specialųjį prizą už originaliausią programą. 2008 m. Maskvoje pasirodė dviejų dienų iškilmėse, skirtose pagerbti regionų nugalėtojus.

Dalis „Tuvan National Orchestra“ narių yra gerai Vakaruose žinomi gerklinio dainavimo meistrai iš grupių „Chirgilchin“, „Tyva Kyzy“ bei „Alash“, tarp kurių ir Andrei Mongush (anksčiau grojęs „Huun-Huur-Tu“), Ai-Xaan Oorzhak, Kang-Xuler Saaya, Nikolai Damba. Orkestro nariai koncertuoja pasirodydami žymiosiose Niujorko „Canegie Hall“, Vašingtono „Kennedy Hall“, Londono „Royal Hall“, „Elizabeth Hall“, Maskvos P. Čaikovskio salėse ir kt.

Išskirtinė ir paslaptinga tuvių muzika yra pripažįstama visame pasaulyje, tarp jos gerbėjų buvo fizikas, Nobelio premijos laureatas Richard Feynman, garsūs muzikantai Frank Zappa, Paul Penna (1995 m. jis tapo pirmuoju Amerikos bliuzo atlikėju, dainavusiu gerkliniu būdu), Bobby McFerrin, Peter Gabriel, Stevie Wonder. Iš to gimė daugybė bendrų projektų, įrašytų albumų, dokumentinių filmų. O Tuvos ansamblio „Alash“, kuriame dalyvauja keli „Tuvan National Orkestra“ nariai, albumas „Jingle all the way“, įrašytas kartu su Amerikos grupė „Bella Flack and Flectons“, 2009 m. pelnė prestižinį „Grammy“ apdovanojimą.
„Tuvan National Orkestra“ – abejingų nepaliekantis darinys, pirmapradis tolimo krašto muzikinis lobynas, atskleidžiantis giliausią ir visiems bendrą esmę, esančią už laiko ir erdvės ribų. Paslaptingas orkestras nedaugžodžiaudamas apie save laukia, kada galės jus nustebinti. Nes muzika ir unikalumas – tai jų kalba.

Bilietai parduodami: Filharmonijos kasoje ir www.tiketa.lt

Organizatorius – VšĮ „GMGyvai“
Tel. +370 686 13883