spalio
02 d.
Penktadienis, 18:00, Simfoninė muzika

Džiaugsmo simfonija L. van Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms paminėti

spalio
02d.

Džiaugsmo simfonija L. van Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms paminėti

Penktadienis, 18:00 / Simfoninė muzika
Bilietai

Minint 250-ąsias Ludwigo van Beethoveno (1770–1827) gimimo metines, kviečiame pasiklausyti šio kompozitoriaus šedevro, kurį atliks Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras ir solistai Agnė Stančikaitė (sopranas), Justina Gringytė (mecosopranas), Kristian Benedikt (tenoras), Tadas Girininkas (bosas), diriguojant Nacionalinės premijos laureatui profesoriui Gintarui Rinkevičiui.
Garsiausiu klasikinės muzikos kūriniu tituluojama įspūdinga L. van Beethoveno „Devintoji simfonija“ – tai paskutinis kompozitoriaus darbas, kurį jis sukūrė būdamas visiškai kurčias. L. van Beethovenas uoliai dirbo ties kiekviena šios simfonijos nata ir pabaigęs darbą pasiūlė publikai visiškai naują požiūrį į simfonijos žanrą – simfonijoje dainuoja keturi balsai ir choras (iki tol simfonija buvo laikoma išskirtinai instrumentiniu žanru), kompozitoriaus naudojamas orkestras – neįprastai didelės sudėties, o daugiau nei valandą siekianti kūrinio trukmė – neatitinkanti laikmečio standartų.

Ši simfonija laikoma svarbiu stilistiniu tiltu, perėjimu tarp klasikinio ir romantinio periodo Vakarų muzikos istorijoje. Keturi solistai ir choras paskutinėje, ketvirtojoje, simfonijos dalyje dainuoja įžymiąją Friedricho Schillerio poemą „Odė džiaugsmui“ – štai, kodėl simfonija dar vadinama „Džiaugsmo“. Vienas šios dalies fragmentų dabar yra tapęs Europos sąjungos himnu.

„Devintosios simfonijos“ premjera įvyko 1824 m. Vienoje ir buvo priimta su didžiuliu publikos entuziazmu. „Publika sutiko savo herojų su didžiausia pagarba ir simpatija, klausėsi jo nuostabaus, didingo kūrinio sulaikiusi kvapą ir pratrūkdavo griausmingais plojimais po kiekvienos kūrinio dalies. Pasibaigus simfonijai publika pasveikino L. van Beethoveną stovinčiomis ovacijomis net penkis kartus: mojavo nosinaitėmis, skrybėlėmis, iškeltomis rankomis tam, kad L. van Beethovenas, kuris negalėjo girdėti plojimų, ovacijas galėtų bent pamatyti“, – po simfonijos premjeros rašė „Theater-Zeitung“ kritikas.

Muzikos žinovų „Devintoji simfonija“ yra pripažinta geriausiu L. van Beethoveno kūriniu ir vienu iš aukščiausių pasiekimų Vakarų muzikos istorijoje. Simfonija taip pat yra viena daugiausiai atliekamų simfonijų pasaulyje.

Skip to content