gegužės
30 d.
Trečiadienis, 19:00, Pramoginė muzika

„3MA“ – trijų Afrikos styginių dialogas (Malis, Marokas, Madagaskaras)

gegužės
30d.

„3MA“ – trijų Afrikos styginių dialogas (Malis, Marokas, Madagaskaras)

Trečiadienis, 19:00 / Pramoginė muzika
Bilietai

Ar esate turėję svajonę, kuria degėte iš visos širdies? Ir jokios kliūtys jums nebuvo baisios jos siekiant, tiesa? Jei ne – patikėkit, viskas yra įmanoma, kada sekate savo svajone.
Rajery, berniukas iš Madagaskaro, labai norėjo groti. Visa savo esybe. Jis stengėsi, vis bandė ir praktikavosi, turėjo viltį kol galiausiai tapo pasaulyje žinomu atlikėju. Ir visa tai įvyko nepaisant to… kad vaikystėje jam amputavo dešinės rankos pirštus. Dabar Rajery išdidžiai dalinasi savo 37 m. patirtimi grojant tradiciniu Madagaskaro instrumentu valiha (vamzdinė citra), 35 m. rengia gyvus pasirodymus, o jo tarptautinė karjera skaičiuoja jau 25 m. Kūrėjas įveikė savo negalią, pasiekdamas visiškai sklandų valiha muzikos atlikimą ir tapdamas jo virtuozu.
Rajery 2002 m. „RFI World Music Award“ apdovanojimuose buvo pripažintas geriausiu  pagrindiniu atlikėju. Jis dažnai rengia turus Europoje, visiškai neapleisdamas daugybės veiklų gimtinėje, kurioje organizuoja Madagaskaro muzikos festivalį, yra įsitraukęs į švietimo veiklas, muzikos terapiją ir miškų atželdinimą.
Nepaisant gyvenime lydėjusių kliūčių, jo ir kitų dviejų kolegų, su kuriais drauge pasirodo į Lietuvą atvykstančiame „3MA“ projekte, muzika yra labai šviesi ir lengva. „3MA“ apjungia tris aukščiausio lygio Afrikos muzikantus: koros meistrą Ballaké Sissoko (Malis), oud virtuozą Driss El Maloumi (Marokas) ir mūsų jau pažįstamą svarbiausią valiha atlikėją Rajery (Madagaskaras).
2006 m. susitikę ir 2008 m. išleidę pirmąjį albumą muzikantai taip paprastai išsiskirti nebegalėjo – jų instrumentais kuriami stebuklingi virpuliukai rezonuoja iki šiandienos. Nuostabūs trijų skirtingų styginių garsai viešpatauja ausdami savo magiją – kiekvienas „3MA“ kūrinys yra unikalios chemijos rezultatas. Tiek muzikinis malonumas pasirodyti kartu, tiek žmogiška draugystė vis suveda trio į bendrus koncertus, praturtinančius kiekvieno iš jų individualią karjerą.
Naujausias „3MA“ albumas pavadinimu „Anarouz“ 2018 m. sausio mėn. atsidūrė pirmojoje „Transglobal World Music Chart“ vietoje. Šis įrašas liudija neeilinį atlikėjų ryšį ir brandžią patirtį.  Koros, oud ir valiha skambesys darniai kuria vieną bendrą kalbą, tiek įkūnydamas tris skirtingas tradicijas, tiek perduodamas bendrą „3MA“ žinutę nukreiptą prieš smurtą. Minkštos bei raminančios harmonijos, gyvybinė energija ir universalus poetiškumas maloniai apgaubia klausytojus.
„3MA“ nario Ballaké Sissoko pirštais skambanti šimtmečių tradicijas menanti griot šeimos muzika atlikėjui taip pat buvo metusi iššūkį. Jam teko paslapčia mokytis groti kora, nes tėvas nenorėjo, kad Ballaké taptų muzikantu. Tačiau svajonė galiausiai nugalėjo ir jis pradėjo nebesislapstydamas praktikuotis pas tradicinius griot meistrus. 1997 m. kartu su garsiu savo pusbroliu Toumani Diabaté įrašė  „New Ancient Strings“, nurodantį į vieną pirmųjų koros muzikos albumų „Ancient Strings“, kurį prieš 30 metų išleido jų abiejų tėvai. Tolesnis atlikėjo kelias vedė į pasirodymus su „Instrumental Ensemble of Mali“, beribis kūrybiškumas paskatino bendradarbiauti su italų pianistu Ludovico Einaudi, Irano perkusininku Keyvan Chemirani, Kretos lyros atlikėju Ross Daly, violončelininku Vincent Segal bei prisijungti prie „Cezario“ apdovanojimą pelniusio 2015 m. filmo „Timbuktu“ garso takelio.
Trečiasis „3MA“ narys, Vakarų ir arabų klasikinės muzikos išsilavinimą turintis berberų kilmės atlikėjas, Drisas El Maloumi yra gerbiamas už plačią kultūrinę patirtį, beribį meistriškumą ir  smalsumą. Tai padėjo gimti bendrai kūrybai su džiazo trimito atlikėju Paolo Fresu ir indų slide gitaristu Debashish Battacharya. Pastaruosius 20 metų jis – vienas pagrindinių „Hespèrion XX“ ansamblio atlikėjų, yra Agadiro muzikos konservatorijos direktorius bei sėkmingai tęsia solo karjerą.
Trijų muzikos genijų iš geografiškai ir kultūriškai labai skirtingų Afrikos regionų susitikimas  parodo, kas yra aistra muzikai, atskleista abipusio kūrėjų įsiklausymo ir gražios draugystės. Tai ramus, paprastas ir intymus dialogas, kurio tikslas ne padaryti kuo didesnį įspūdį, o atrasti ryšį vienas su kitu ir klausytoju.
Grįžtant prie Rajery istorijos ir svajonių – galbūt kažko netenkame tam, kad atrastume dar daugiau? Kad suprastume, jog nieko nėra neįmanoma? O gal tai padeda geriau įsiklausyti į kitus ir kurti jautriai bei švelniai, tiesiai į kiekvieno širdį? Tegul „3MA“ pasirodymas padės rasti atsakymus į jūsų klausimus ir kelią į svajones.

Organizatorius:
Giedrė Korotkovaitė
„GM Gyvai“
Tel. +370 676 96 602